South Lakes U3A banner

Groups (ordered by Day)

Most members join one or more of our activity groups, each of which covers a particular topic of interest. Each group has its own page on this website, giving details of where and when it meets, a description of what the group does, and in many cases reports on recent activities.

Please contact the appropriate group coordinator before going along to a meeting to make sure that there is a vacancy. Members can find coordinators' contact details in the Newsletter, while non members interested in joining can be put in touch with appropriate coordinators via the Contact Us page.

The following table lists all our activity groups. Clicking the group name will take you to the group's individual page. Groups are shown in meeting day order; alternatively you can see the list ordered by group name.

Group Name Day Time Location
World History 1st Monday 1 2.00 – 4.00 Bi-monthly, December, February, April, June, August and October Abbot Hall Social Centre Chris Shearin
Instrumental Music Monday 1 2.00 - 4.00 Weekly Members' homes Gay Soan
Postcard Interest 2nd Monday 1 7.00 pm Monthly Member's home Andrew Brooks
Moving to Music 1 Monday 1 11.00 - 1230 Weekly Abbot Hall Social Centre Margot Harvey
Scrabble 1 Monday 1 1.45 - 3.45 Twice a month Cancer Care Centre Kendal Jane Wiseman
Gardens (Mondays) 1st Monday 1 10.00 - 12.00 Monthly Various Yvonne Langhorn & Mavis Aitchison
French 2nd & 4th Monday 1 1.30 pm Twice/month Castle Street Centre David Tiffin
Folk Music 2nd, 3rd, 4th, 5th Monday 1 1.00/ 2.00 Weekly Abbot Hall Social Centre John & Pamela Brown
Discussion Monday 1 10.00 am Fortnightly United Reform Church, Kendal Pam Hardman & David Little
Cribbage Monday 1 1.45 -3.45 Fortnightly Cancer Care Centre, Kendal Alan Hill
Country Dancing Monday 1 9.00- 10.30 Weekly Abbot Hall Social Centre Alison Jones
Tuesday Book Club 3rd Tuesday 2 10.00 am Monthly Castle Street Centre Nancy Field
Walking (Tuesday) Tuesday 2 Varies Monthly Various Several
Indoor Bowling Tuesday 2 2.00 - 4.00 Weekly, approx Sept - May Beck Community Centre Wendy Thomas and Pat Byrne
Jazz Appreciation 3rd Tuesday 2 2.00 - 4.00 Monthly Member's home Dave Harrison
Line Dancing 1st & 3rd Tuesday 2 2.00 - 3.00 Fortnightly Job Pennington Methodist Church Kendal
Ruth Gordon Singers Tuesday 2 10.45 - 12.00 Fortnightly Unitarian Chapel, Kendal Kathy Webster
Rag Rugging 1st & 3rd Tuesday 2 1.30 -3.30 Fortnightly Castle Street Centre Jenny Johns
Play Reading Last Tuesday 2 1.30 pm Monthly Unitarian Chapel, Kendal Linda Wood
Patchwork and Quilting 1st & 3rd Tuesdays 2 1.30 -3.30 Twice a Month Castle Street Centre Susan Dixon
Natural History (Summer) Varies 2 Varies Monthly Various field trips Sarah Harvey
Music Appreciation Tuesday 2 10.30 - 1200 Monthly Unitarian Chapel Hall, Kendal Kathy Webster
Mindfulness Meditation Tuesday 2 10.00 - 11.30 Weekly Castle Street Centre Michael Venet
Scrabble 2 Tuesday 2 2.00 -4.30 Twice a month Member's home Jean Reynolds
Table Tennis (Doubles) Tuesday 2 1.45 - 3.45 Weekly Natland Village Hall Ray Richardson
The Stuarts 4th Tuesday 2 10.00 (from 9.30 Refreshments) Monthly Castle Street Centre Terry McIntee
Chess Tuesday 2 10.00 -12.00 Weekly Kendal Library John Burrows
Calligraphy Tuesday 2 10.00 - 11.30 Fortnightly Abbot Hall Social Centre Terry Johnson
Italian Wednesday 3 10.00 - 12.00 Weekly Castle Street Centre Margot Harvey and Ian Hatwell
Jive Wednesday 3 4.00 - 5.30 pm Weekly Fellside Centre Jane Willis and David Beare
Local History Last Wednesday in Month 3 9.45am. tea/coffee 10.00am. start. Monthly Shakespeare Centre, Kendal Liz Robson and Ruth Counsel
Recorder Ensemble Wednesday 3 10.00 - 12.00 Weekly Castle Street Centre Jan Tawn & George Thorp
Philosophy First Wednesday 3 10.00 (refreshments from 9.30) Monthly Abbot Hall Social Centre Liz Kelly & Andrew Knowles
Norwegian Wednesday 3 10.00 am Twice a month Member's home Tony Miley
Natural History (Winter) 2nd Wednesday 3 2.15 (1.45 Refreshments) Monthly Castle Street Centre Sarah Harvey
Moving to Music 2 Wednesday 3 12.15 - 1.15 Weekly Castle Street Centre Margot Harvey
Table Tennis (Singles) Wednesday 3 2.00 - 3.00 Weekly Natland Village Hall Cath Sharpe
Computing Wednesday 3 2.00 - 3.00 Weekly Beck Community Centre Susan Heyes & Fieke Harteveld
Badminton Wednesday 3 3.45 - 5.15 Weekly Natland Village Hall Malcolm Scott
Walking (12 groups) Thursday 4 Varies Varies Various Several
Walking (Amblers) Thursday 4 Varies Varies Various Several
Walking (Amblers Plus) Thursday 4 10.00 am 4th Thursday a month Various Several
Walking (Fell Wanderers) Third Thursday 4 Varies Monthly Various Several
Walking (Ramblers) Thursday 4 Varies Varies Various Several
Walking (Strollers) Thursday 4 Varies Fortnightly Various Several
Wine Appreciation 1 2nd Thursday 4 2.00 - 4.00pm Monthly Abbot Hall Social Centre Audrey Stainton
Wine Appreciation 2 4th Thursday 4 2.00 pm Monthly Abbot Hall Social Centre Lesley Sellar & Barbara Mason
Writing For Pleasure 1st Thursday 4 1.30 - 3.30 Monthly Member's home George Watson
Poetry and Prose Reading Thursday 4 2.00 - 4.00 Monthly Castle Street Centre Tom Thompson
Gardens (Thursdays) Thursday 4 2.00 - 4.00 Monthly Abbot Hall Social Centre / members' gardens Janet Galloway
Family History 2nd Thursday 4 10.00 am Monthly Castle Street Centre Ann Knowles
American History 3rd Thursday 4 2.00 - 3.00 Monthly Abbot Hall Social Centre Mike Adams and David Bryce
Wine Appreciation 3 1st Friday 5 1.45 - 3.45 Monthly Castle Street Centre Allan Sharples & Digby Gunson
Yoga Friday 5 10.00 - 11.30 Weekly Fellside Centre Clive Boothman
Literary Studies 3rd Friday 5 2.00 (1.45 Tea/Coffee) Monthly Castle Street Centre Clare Courtier
Science and Technology Friday 5 2.00 pm Monthly Castle Street Centre Mike Adams & David Bryce
Psychology Friday 5 10.00 am Monthly Abbot Hall Social Centre Margaret Sutherland
Tai Chi Friday 5 10.15 -11.30 (Advanced) 11.45 -12.55 (Improvers) Weekly Castle Street Centre Jane Willis
Gardens (Friday) (2) 2nd Friday 5 10.00 -12.00 Monthly Various Dorothy Hayton and Heather Fielding
Gardens (Friday) 3rd Friday 5 10.00 - 12.00 Monthly Various/ Castle Street Centre Kath Edwards and Elaine Boothman
European History Friday 5 10.00 Monthly Abbot Hall Social Centre Fieke Harteveld and Mike Howse
Bridge Friday 5 1.00 - 4.00 Weekly Abbot Hall Social Centre Ian Hatton
Artistic License Friday 5 10.00 - 12.00 noon Weekly United Reform Church, Kendal Bern Haigh and Trude Hey
Art Friday 5 10.00 - 12.00 Fortnightly Abbot Hall Social Centre Hugh Isherwood
Luncheon Club 1st Saturday 6 Varies Monthly Various Iris Shaw
Global Dining Varies 7 Varies Varies Various
Cycling (Social) Monday, Tuesday or Wednesday 7 Varies 2 - 3 times a month for each Group Various Paula Hudson, Phil Gordon and Martin Hudson
Memorable Experiences Varies Varies Varies Monthly Various Donald Potter
Culture Trips Varies Varies Varies Varies Various Ann Quintilla
Come Dine With Us Varies Varies Varies Several times a year Various Gail Morgan
Afternoon Teas or Savouries Varies Varies Varies Varies Various Donald Potter