South Lakes U3A banner

Groups

Most members join one or more of our activity groups, each of which covers a particular topic of interest. Each group has its own page on this website, giving details of where and when it meets, a description of what the group does, and in many cases reports on recent activities.

Please contact the appropriate group coordinator before going along to a meeting to make sure that there is a vacancy. Members can find coordinators' contact details in the Newsletter, while non members interested in joining can be put in touch with appropriate coordinators via the Contact Us page.

The following table lists all our activity groups. Clicking the group name will take you to the group's individual page. Groups are shown in alphabetical order; alternatively you can see the list ordered by meeting day.

Group Name Day Time Location Co-ordinator(s)
Afternoon Teas or Savouries Varies Varies Varies Varies Various Jean Parsons
American History 3rd Thursday 4 2.00 - 3.30 Monthly Abbot Hall Social Centre Mike Adams & Terry Lambert
Art Friday 5 10.00 - 12.00 Fortnightly Abbot Hall Social Centre Nancy Huck
Artistic License Friday 5 10.00 - 12.00 noon Weekly Castle Street Centre Bern Haigh and Trude Hey
Badminton Wednesday 3 3.45 - 5.15 Weekly Natland Village Hall Malcolm Scott
Bridge Friday 5 1.00 - 4.00 Weekly Abbot Hall Social Centre Ian Hatton & Mary Simm
Calligraphy Tuesday 2 10.00 - 11.30 Fortnightly Abbot Hall Social Centre Terry Johnson
Chess Wednesday 3 10.00 -12.00 Weekly Kendal Library John Burrows
Classic Films Thursday 4 2.00pm Monthly Abbot Hall Social Centre Mark Miller
Come Dine With Us Varies Varies Varies Several times a year Various Gail Morgan
Computing Wednesday 3 2.00 - 3.00 Weekly Beck Community Centre Susan Heyes & Fieke Harteveld
Country Dancing Monday 1 9.00- 10.30 Weekly Abbot Hall Social Centre Alison Jones
Cribbage Monday 1 1.45 -3.45 Fortnightly Cancer Care Centre, Kendal Alan Hill
Culture Trips Varies Varies Varies Varies Various Ann Quintilla
Cycling (Social) Monday, Tuesday, Wednesday or Friday 7 Varies 3 -4 times a month for each Group Various Paula Hudson, Phil Gordon and Martin Hudson
Discussion Monday 1 10.00 am Fortnightly Until Sept - United Reform Church. From Sept - Abbot Hall Pam Hardman & David Little
European History Friday 5 10.00 Monthly Abbot Hall Social Centre Fieke Harteveld and Mike Howse
Family History 2nd Thursday 4 10.00 am Monthly Castle Street Centre Sue Wakeford (acting), Di Dew (membership) & John Steel
Folk Music 2nd, 3rd, 4th, 5th Monday 1 1.00/ 2.00 Weekly Abbot Hall Social Centre John & Pamela Brown
French 2nd & 4th Monday 1 1.30 pm Twice/month Castle Street Centre See Report
Gardens (Friday) 3rd Friday 5 10.00 - 12.00 Monthly Various outdoor locations & Castle Street during some Winter months. Kath Edwards and Elaine Boothman
Gardens (Friday) (2) 2nd Friday 5 10.00 -12.00 Monthly Various Dorothy Hayton and Heather Fielding
Gardens (Mondays) 1st Monday 1 10.00 - 12.00 Monthly Various Yvonne Langhorn & Mavis Aitchison
Gardens (Thursdays) Thursday 4 2.00 - 4.00 Monthly Abbot Hall Social Centre / members' gardens Janet Galloway
German 1st & 3rd Friday 5 10.00 - 12.00 Twice/month Members Homes Richard Moore
Global Dining Varies 7 Varies Varies Various
Indoor Bowling Tuesday 2 2.00 - 4.00 Weekly, approx Sept - May Beck Community Centre Wendy Thomas and Pat Byrne
Instrumental Music Monday 1 2.00 - 4.00 Weekly Members' homes Gay Soan
Italian Wednesday 3 10.00 - 12.00 Weekly Castle Street Centre Margot Harvey and Ian Hatwell
Jazz Appreciation 3rd Tuesday 2 2.00 - 4.00 Monthly Member's home Dave Harrison
Jive Wednesday 3 4.00 - 5.30 pm Weekly Fellside Centre David Beare
Listening to Classical Music 2nd Wednesday 3 2.00pm Monthly Co-ordinator's home Mark Miller
Literary Studies 3rd Friday 5 2.00 (1.45 Tea/Coffee) Monthly Castle Street Centre Clare Courtier
Local History Last Wednesday in Month 3 9.45am. tea/coffee 10.00am. start. Monthly Shakespeare Centre, Kendal Ruth Counsel
Memorable Experiences Varies Varies Varies Monthly Various Donald Potter
Mindfulness Meditation Tuesday 2 10.00 - 11.30 Weekly Castle Street Centre Michael Venet
Modern Greek 2nd & 4th Tuesdays 2 10.30 Fortnightly At members homes Mark Miller
Moving to Music 1 Monday 1 11.00 - 1230 Weekly Abbot Hall Social Centre Margot Harvey
Moving to Music 2 Wednesday 3 12.15 - 1.15 Weekly Castle Street Centre Margot Harvey
Music Appreciation Tuesday 2 10.30 - 1200 Monthly Unitarian Chapel Hall, Kendal Kathy Webster
Natural History (Summer) Varies 2 Varies Monthly Various field trips Sarah Harvey
Natural History (Winter) 2nd Wednesday 3 2.15 (1.45 Refreshments) Monthly Castle Street Centre Sarah Harvey
Norwegian Wednesday 3 10.00 am Twice a month Member's home Tony Miley
Patchwork and Quilting 1st & 3rd Tuesdays 2 1.30 -3.30 Twice a Month Castle Street Centre Susan Dixon
Philosophy First Wednesday 3 10.00 (refreshments from 9.30) Monthly Abbot Hall Social Centre Liz Kelly & Andrew Knowles
Play Reading Last Tuesday 2 1.30 pm Monthly Unitarian Chapel, Kendal Linda Wood
Poetry and Prose Reading Thursday 4 2.00 - 4.00 Monthly Castle Street Centre Tom Thompson
Postcard Interest 2nd Monday 1 7.00 pm Monthly Member's home Andrew Brooks
Psychology Friday 5 10.00 am Monthly Abbot Hall Social Centre Margaret Sutherland
Rag Rugging 1st & 3rd Tuesday 2 1.30 -3.30 Fortnightly Castle Street Centre Jenny Johns
Recorder Ensemble Wednesday 3 10.00 - 12.00 Weekly Castle Street Centre Jan Tawn & George Thorp
Ruth Gordon Singers Tuesday 2 10.45 - 12.00 Fortnightly Unitarian Chapel, Kendal Kathy Webster
Saturday Lunch Club 1st Saturday 6 12.30 for 1.00 Monthly Various Christina Jones & Mavis Fowles
Science and Technology Friday 5 2.00 pm Monthly Castle Street Centre Mike Adams
Scrabble 1 Monday 1 1.45 - 3.45 Twice a month Cancer Care Centre Kendal Jane Wiseman
Scrabble 2 Tuesday 2 2.00 -4.30 Twice a month Member's home Jean Reynolds
Table Tennis (Doubles) Tuesday 2 1.45 - 3.45 Weekly Natland Village Hall Ray Richardson
Table Tennis (Singles) Wednesday 3 2.00 - 3.00 Weekly Natland Village Hall Cath Sharpe
Tennis Friday 5 2.00 - 3.30 Weekly Kendal Lawn Tennis Club, Appleby Rd Barbara Studholme
Tai Chi Friday 5 10.15 -11.30 (Advanced) 11.45 -12.55 (Improvers) Weekly Castle Street Centre Jane Willis
The Stuarts 4th Tuesday 2 10.00 (from 9.30 Refreshments) Monthly Castle Street Centre Terry McIntee
Tuesday Book Club 3rd Tuesday 2 10.00 am Monthly Castle Street Centre Nancy Field
Walking (13 groups) Thursday 4 Varies Varies Various Several
Walking (Gentle Strollers) 1st & 3rd Thursday Fortnightly Varies Fortnightly Various Gill Green
Walking (Strollers) 2nd & 4th Thursday 4 Varies Fortnightly Various June Haysom
Walking (Amblers) Thursday 4 Varies Varies Various Several
Walking (Amblers Plus) 4th Thursday 4 10.00 am Monthly Various Several
Walking (Ramblers) 1st 3rd 5th Thursday 4 Varies Varies Various Jane Willis and Richard Slater
Walking (Ramblers Plus) 2nd 4th Thursday 4 Varies Varies Various Angela and Alan Lovett
Walking (Tuesday) Tuesday 2 Varies Monthly Various Several
Walking (Fell Wanderers) Third Thursday 4 Varies Monthly Various Jenny Kelly and Martin Evans
Walking (Fell Wanderers Plus) First Thursday 4 Varies Monthlt Various Paula and Martin Hudson
Wine Appreciation 1 2nd Thursday 4 2.00 - 4.00pm Monthly Abbot Hall Social Centre Audrey Stainton
Wine Appreciation 2 4th Thursday 4 2.00 pm Monthly Abbot Hall Social Centre Lesley Sellar & Barbara Mason
Wine Appreciation 3 1st Friday 5 1.45 - 3.45 Monthly Castle Street Centre Allan Sharples & Digby Gunson
World History 1st Monday 1 2.00 – 4.00 Bi-monthly, December, February, April, June, August and October Abbot Hall Social Centre Chris Shearin
Writing For Pleasure 1st Thursday 4 1.30 - 3.30 Monthly 16 Gallowbarrow, Kendal George Watson
Yoga Friday 5 10.00 - 11.30 Weekly Fellside Centre Clive Boothman

Top of Page